close
تبلیغات در اینترنت
میخوایم 94 رو بترکونیم...!!(1,2,3,4)
loading...

اکسیر کنکور!!مشاوره کنکور96

  کلا موفقیت نه تو فقط تو کنکور تو هر راهی به 3 اصل اساسی نیاز داره.هدف،برنامه ریزی و تلاش.اما کنکور تاثیر خیلی زیادی میتونه تو آینده شما داشته باشه.پس کامل و با جزئیات مناسبی این مسائل رو بذاتون توضیح میدم.   هدف یا مقصد مثبت شما همون رشته محل دلخواهتونه که از قبل انتخاب کردید.شما باید اونو کاملا مشخص بنویسید و در دیدرس خودتون قرار بدید.اگر بتونید عکسی از دانشگاه یا رشته مورد علاقه تونم کنارش  بزارید خیلی بهتر میشه.اگه هدفتون دانشگاه تهرانه میتونید از پنجاه تومنی هم استفاده کنید.…

میخوایم 94 رو بترکونیم...!!(1,2,3,4)

 

کلا موفقیت نه تو فقط تو کنکور تو هر راهی به 3 اصل اساسی نیاز داره.هدف،برنامه ریزی و تلاش.اما کنکور تاثیر خیلی زیادی میتونه تو آینده شما داشته باشه.پس کامل و با جزئیات مناسبی این مسائل رو بذاتون توضیح میدم.

 

هدف یا مقصد مثبت شما همون رشته محل دلخواهتونه که از قبل انتخاب کردید.شما باید اونو کاملا مشخص بنویسید و در دیدرس خودتون قرار بدید.اگر بتونید عکسی از دانشگاه یا رشته مورد علاقه تونم کنارش  بزارید خیلی بهتر میشه.اگه هدفتون دانشگاه تهرانه میتونید از پنجاه تومنی هم استفاده کنید. این کار باعث کسب انگیزه فراوونی در بین مسیرتون میشه و هر وقت کم اوردید و خسته شدید نگاه کردن بهش بهتون انرژی فوق العاده ای خواهد داد.اما دوستان،در مسیر کنکور گاهی بعضی از ماها که انگیزمون کمرنگ تره از جمله ی مرگبار"حسش نیست" استفاده میکنیم که اثرات بسیار بدی داره اینجاس که مشخص کردن مقصدی منفی تا حد زیادی بهمون کمک میکنه.همه ما میدونیم که کنکور اصلا با کسی تعارف نداره و ممکنه نتیجه ای برخلاف انتظار و علاقه ما داشته باشه که ما اصلا نتونیم تحملش کنیم پس نتیجه "حسش نیست" مقصدی نامطلوب خواهد بود. شما باید برای مقابله با این موضوع مقصدی منفی رو هم برای  خودتون مثال بزنید و اون رو هم بنویسید و در جایی قرار بدید که در دیدرس کمتری باشه که در بین راه با نگاه کردن بهش اجازه استفاده از"حسش نیست" رو به خودتون ندید و پر انرژی ادامه بدید.فقط یادتون باشه که مقصد منفی برای افراد کم انگیزه تاثیر مثبت داره ممکنه برای افراد پر انگیزه وسختکوش نتیجه اش استرس باشه پس به خودتون نگاه کنید و ببینید به تعیین قصد منفی احتیاج دارید یا نه :) .

زمان  رو باید از دوجهت بررسی کرد یکی کمیت (مدت زمان) و دیگری کیفیت (تمرکز حواس).حتما شنیدید که بعضی از داوطلبان میگن که با این که ساعت مطالعاتی شون بالاست اما نتیجه مطلوبی رو بدست نمیارن.اینجا اهمیت مورد دوم یعنی کیفیت زمان مطالعاتی خودشو نشون میده! برای مثال تصور کنید شما در یک بازه مطالعاتی مرتبا از جاتون پاشید، چیزی بخورید و...خب این کارها تمرکز شمارو در اون بازه مطالعاتی پایین میاره از100% مثلابه 50% میرسونه.در اینصورت اگر بازه زمانی تون مثلا 2 ساعت باشه با توجه به تمرکز 50% تون شما در حقیقت 1 ساعت مطالعه مفید داشته اید و این موضوع خیلی مهمه که مبحثی که در این بازه خونده شده با چه کیفیتی بوده چراکه در برنامه روی مطالعه اون مبحث حساب شده و اگر با کیفیت پایین خونده شده باشه نتیجه مطلوبی رو در ازمون ها نخواهد داشت.يکي از دغدغه هاي دوستان کنکوري هم همينه که روزي چند ساعت درس بخونن.اين مسئله کاملا به خود فرد،ويژگي هاي استعدادي و تواناييش و همچنين برنامه ريزيش بستگي داره.پس اين خودتون هستين که بهترين مدت زمان مطالعه رو تايين ميکنيد.

برنامه ریزی رو به دوسته براتون تقسیم میکنم.دسته اول شیوه متداول و قدیمی هست که شما ها زیاد باهاشون مواجه بودید که در اونها ملاک درس خوندن زمان هست. بدین صورت که مثلا شما از ساعت 2 تا 4 ادبیات بخونید و... حالا تصور کنید اگر در اون ساعت نتونید به ادبیات برسید در اینصورت این قسمت رو در ساعت جبرانی مطالعه میکنید اما باز هم ممکنه در این دوساعت به تمام مطلب نرسید یا نتونید تست بزنید یا گاهی مبحث کم حجمی باشه و شما وقت زیاد بیارید و... این ها همه مشکلانی هستن که این شیوه برنامه ریزی داره..اما شیوه ی دیگر برنامه ریزی که در اون ملاک درس خوندن  مباحث مطالعاتی به صورت فصل یا درس هست شیوه مناسب تر وجدید تری هست بدین صورت که شما مباحث مطالعاتی که برای ازمون یا برنامه مدرسه در اختیار دارید رو دسته بندی میکنید و روزانه اون هارو مطالعه میکنید برای مثال :  فرض کنید شما باید برای ازمون فصول اول کلیه کتاب های سال چهارم رو اما ده کنید  طبق شناختی که از خودتون دارید و میدونید که در کدام مباحث ضعیف هستید و کدام قوی و کدام درس ها اهمیت بیشتری دارند و وقت بیشتری برای مطالعه نیاز دارند  درس ها رو از اهم به مهم طبقه بندی میکنید  و به صورت سلیقه ای درس های عمومی و اختصاصی رو کنار هم بچینید در یک روز مطالعه کنید مثلا یک فصل پرکار اختصاصی( با 50 تست بدون زمان اموزشی و خلاصه برداری و مرور 15 دقیقه ای)+     یک فصل عمومی( 30 تست اموزشی و خلاصه برداری و رمز گردانی)+  یک فصل روان اختصاصی      (40 تست زماندار خلاصه برداری و نکات)  رو کنار هم قرار بدید و صبح روزی که درس رو شروع میکنید اون موقع مدت زمان هر قسمت رو تعیین کنید که مثلا من از ساعت 7 تا 11 باید مبحث الف رو بخونم تستش رو بزنم خلاصه بردارم . یک مسله دیگه که قبلا براتون توضیح دادم کیفیت مطالعه هست که ما باید بدونیم اون زمانی که یک قسمت از برنامه رو اجرا کردیم تمرکز حواسمون خوب بوده یا بین درس حواسمون پرت شده؟ به طور کلی شما باید کیفیت درس خوندتون رو به سه قسمت مطلوب متوسط نا مطلوب یا هر اندازه ای خودتون دوس دارین تقسیم کنید و در جدول برنامه ریزی قرار بدید که بدونید اون قسمت مطالعه شده دارای چه وضعیتی هست و دفعه بعد کیفیت مطالعه باید چه طوری باشه. شما 3تا جدول برنامه ریزی دارید یکی که همون برنامه راهبردی ازمون های شماست که مباحث رو بهتون میده و دو تا هم اینجا براتون قرار میدم . جدول شماره یک :

فصل3                                

فصل 2

فصل 1

زیست

 

 

 

 

 

A

 

 

 

وضعیت

 

 

 

 

 

60

40

 

 

 

تعدادتست

 

 

 

 

 

5/7/92

 

 

 

تاریخ

فصل 6

فصل5

فصل 4

 

 

A

B

 

 

 

 

 

 

وضعیت

 

60

50

40

25

 

 

 

 

 

 

تعدادتست

 

20/8

12/8/92

 

 

 

 

 

 

تاریخ

                         

 

دوستان جدول شماره یک سالانه است و شما یک بار برای همیشه تهیه میکنید و در طول دوران کنکور اون رو کامل میکنید بدین صورت که شما بعد از مطالعه کیفیت مطالعه رو ارزیابی میکنید که مثلا اون مبحث رو کامل یاد گرفتید یا نه وضعیت متوسطی داشته بعد نماد وضعیت درس رو در جدول قرار میدید. سطر تست هم که میبینید، داراي دو قسمت جداست.قسمت اول تعداد تست اموزشی هست که بلافاصله بعد از مطالعه زدید و قسمت دوم تعداد تست زمانداری هست که شما جمعه بعد  از اون تاریخ زدید. این جدول به شما نشون میده که برای مثال یک مبحث رو کی و با چه کیفیتی مطالعه کردید و ایا الان احساس فراموشی میکنید و این مبحث چقدر به مرور احتیاج دارد. و اماجدول شماره دو که باید به صورت هفتگی تهیه کنید .قسمت های مختلف این جدول از بالا شروع میشه .شما در ابتداي هر روز مباحثی رو که از برنامه راهبردی کانون یا مدرسه یا... انتخاب کردید به ترتیبی که دوست دارید مقابل سطر مبحث مینویسید و بعد ساعت مطالعه اون مبحث رو در سطر بعدی قرار بدید حالا شروع به مطالعه کنید و بعد از تمام شدن مطالعه عمیق مدت زمانش رو جلوش قرار بدید و زمان باقی مانده رو بین بقیه قسمت ها تقسیم کنید بعد مطلب رو خلاصه کنید و زمان صرف شده رو مقابلش بنویسید حالا زمان باقی مانده رو تست اموزشی بزنید و زمانش رو مقابلش قرار بدید.براي اين جدول از دفتر برنامه ريزي هم ميتونيد استفاده کنيد.  اما روز جمعه برنامه اش فرق داره. شما در این روز باید مطالبی رو که در طول هفته مطالعه کردید رو مرور کنید و تست زماندارش رو بزنید صحیح کنید و درصد بگیرید و تعداد تست رو در جدول سالانه درج کنید اما بعضی جمعه ها که ازمون دارید دیگه لزومی نداره تست مطالب هفته قبل رو جدا گانه بزنید همین که مطالب رو ازمون میدید کافیه اما مرور کلیه خلاصه هاي  مباحث رو در عصر پنج شنبه قبل ازمون انجام بدید. پس بنابراین ما تا اینجا یک جدول سالانه یک جدول ماهانه (برنامه راهبردی کانون یا مدرسه یا ...) و يک  جدول هفتگی داریم.

جمع

ساعت

 

 

دینی4درس 1

پروتیین سازی  

مبحث 

شنبه

تاریخ

 

 

 

      5/10 تا 12 

7تا10 صبح

ساعت

 

 

 

50

100'

مطالعه عمیق(تدریس به خود)

 

 

 

 

 

خلاصه برداری/خوانی (رمزگردانی-تصویر سازی)

  10         

       30'

 

 

 

           10

15'

مرور

 

 

 

           20   

35'

تست

 

 

ریاضی مشتق

دینی4 فصل 1

مثال : پروتین سازی

مبحث

جمعه

تاریخ

 

 

11 تا 12

5/9 تا 5/10

8تا9 صبح

ساعت

 

 

10

25

12               

خلاصه خوانی و مرور

 

 

40

25

37                

تست زماندار مطالب هفته

 

 

10

10

10

تصحیح/رفع اشکال

 

 

50%

60%

84%

درصد

 

 

فقط یه نکته ای رو حتما یادتون باشه.نکاتی که تو قسمت برنامه ریزی گفته شده خیلی کلی هستند و شما با توجه به شرایط خودتون میتونین اونا رو به شکل مناسب تر برای خودتون در بیارین.

 

ازمون و تحلیل و بررسی کارنامه : همه شما باید با یک ازمون و برنامه اش پیش برید که سردرگم نشید اما مهم تر از فرایند ازمون که ما از اون میگذریم تحلیل ازمون هست که اهمیت فوق العاده ای داره همیشه یادتون باشه بعد از ازمون شما تازه کار اصلیتون یعنی تحلیل ازمون شروع میشه ببینید بچه ها اگه شما ازمون رو تحلیل نکنید اصلا بهتره که ازمون ندید چرا که فایده ای نخواهد داشت. فرایند تحلیل ازمون با چنتا خودکار رنگی حل میشه شما سوال هارو به سه دسته صحیح غلط و نزده تقسیم میکنید و یکی یکی همه سوال هارو بررسی میکنید و نکات جدید رو به جزوه اضافه میکنید بعد از این کار یه سری توضیحات روی خود دفترچه درمورد تعداد نکات مهم و... بنویسید.کارنامه معمولا توسط مشاور یا پشتیبان براتون تحلیل میشه  که پیشرفت یا نقاط قوت شما رو نشون میده.

نظارت: یعنی رسیدگی،توجه،مراقبت،حمایت و...که باعث کسب حداکثر نتیجه میشه! ازعولمل نظارت  میشه نظارت شخصی رو نام برد که یعنی خودکار بودن وخود ناظر بودن بدین معنا که خودتون روی کار خودتون نظارت داشته باشید ازون جا که شما خیلی نخبه اید و انشالله آی کیو بالایی هم دارید از پس این عامل برمیاید چطوری؟ شما باید پیشرفت خودتون رو مد نظر داشته باشید ودر مواقع بحرانی مدیریت بحران کنید :) اما یک نظارت خیلی مهم خارجی هم وجود داره که توسط خانواده و مشاور و حتي دوستانتون انجام ميشه و شما در این مرحله باید حرف گوش کن و نظارت پذیر باشید.

روش های مطالعه  بسیاری وجود دارند که شما هم با بعضی از اونها اشنا هستید من هم خلاصه  ای مناسب ازین روش ها رو براتون توضیح میدم. 1) ابتدا شما باید یک شمای کلی از مبحث رو در زهنتون داشته باشید حالا یا اولین بار مبحث رو مطالعه میکنید که در این صورت یک نگاه اجمالی به مبحث میندازید و کلیت درس دستتون میاد یا قبلا مبحث رو مطالعه کردین که فقط کافیه یه نگاهی به شبکه ی خلاصه کرده قبل بیندازید.ممکنه اين شماي کلي با گوش کردن سر کلاس هم ايجاد بشه.برا همينه که ميگن سر کلاس خوب گوش کنيد 2) حالا مطالعه عمیق خودتون رو شروع کنید.مطلب رو بخونید.از هر پاراگراف چند کلید واژه مهم رو انتخاب کنید و کنار عنوان با گوشه کناب بنویسید و حد اکثر دو یا سه جمله مهم رو برجسته    ( مازیک یا خط کشیدن) کنید بعد به خودتون تدریس کنید..بله ! تدریس! مطلب رو به خودت یاد بده تمرین های کناب رو تو چرک نویس حل کن و جوابشو با دفترت چک کن و بعد به سراغ مطلب بعد برو.

 خلاصه نویسی مرحله سوم هست .میتونی عنوان ها رو شبکه کنی و جلوی هر قسمت همون دو سه تا کلید واژه که قبلا پیدا کرده بودی روبنویسي.استفاده از فلش ها،نمودارها،جدول ها تو اين بخش براي رسوندن سريع مطلب خيلي ميتونه کمک کنه. اینجا میتونی تصویر سازی و رمز گردانی کنی و حتي فلش کارت درست کني تا مطالب یادت نره.

 رمز گردانی یعنی مطلب رو به شکلی که در ذهنت بمونه تبدیل کنی مثل فرمول ها برای نمونه : در ازمایش یانگ

لاندا .دی  . روی دو عا :  لادن دعا کن.  : w=hd/2a

همچنین میتونی جدول مندلیف رو هم به زبون ذهن خودت رمز گردانی کنی مثل گروه گاز های نجیب بدین صورت : هی نگاه عارفانه کردمت زیبای رند! { هی= هلیم/ نگاه = نئون/ عارفانه = ارگون / کردمت= کریپتون/ زیبا = زنون/ رند = رادون}

یا در ادبیات میتونی از رمز گردانی برای حفظ کردن اثار کمک بگیری .

تصویر سازی ذهنی هم مثل رمز گردانی میمونه ولی یکم پیچیده تره و خلاقیت بیشتری میخواد .مثلا میتونی با تصویر سازی لغات زبان و عربی رو حفظ کنی  مانند : کلمه مگنیفای= بزرگ نمایی    تصویر ذهنی من : مگنیفای اخرش "فای" داره انگار" وای "داره خب ما کی میگیم وای؟ وقتی که یه چیز بزرگ ببینیم پس:  مگنیفای => وای => بزرگ نمایی

این قبیل تصویر سازی ها سلیقه ای هست که هرکس خودش بايد این کارو انجام بده.توضيح اينکه تصوير سازي هر فرد از اين کلمات شايد براي بقيه جالب نباشه يا ربطي به هم نداشته باشن.ولي براي خود شخص ياد آوره و وبيشتر به حافظه ذهني فرد کمک ميکنه.

فلش کارت:هنگام مرور درسها نکاتي رو که به نظرتون مهمه و يادتون ميره رو ميتونين به صورت فلش کارت يادداشت کنين.براي اين کار ميتونين از کاغذ هاي کوچيک استفاده کنين و يک طرفش يک کلمه،يک جمله يا يک سوال رو مطرح کنين و پشت کاغذ معنيش،حل عبارت يا جواب سوال رو بنويسين.براي مثال:

روي کاغذ:اسماء خمسه به چه شرطي اعراب فرعي دارند؟؟

پشت کاغذ:وقتي که با (( و ا ي)) بيان يعني: 1-مفرد باشند(جمع مکسر نباشند)

                                                        2-مضاف واقع بشن

                                                        3-به ضمير((ي)) متکلم وحده متصل نشوند.

ترکیب کردن مطالب و ساختن سوال کنکور از انها مطلب تازه ای نیست بارها در دروس مختلف این موضوع دیده شده مخصوصا در درس زیست شناسی باعث به وجود اومدن سوال های مرگباری شده ! ترکیب کردن یعنی ربط دادن مطالب بخش های مختلف و حتی کتاب های درسی  سال های مختلف. هنگام مطالعه عمیقتون شما باید رو مطلب فکر کنید و تا جایی که یادتون میاد مطالب سال قبل و یعد رو هم به اون اضافه کنید تا از گزند سوال های ترکیبی در امان بمانید که البته ما در بخش اموزش در شماره هاي بعدي تا جای ممکن اینکارو براتون انجام میدیم.

خط ممتد: دوستان بخشی از برنامه شما که در جدول نیست به صورت خط ممتد در زمان هایی همیشگی قرار داره .شما باید یک زمان همیشگی برای پیش خوانی دروس فردا(انتهای برنامه مطالعاتی) و پس خوانی دروس امروز مدرسه (در ابتدای برنامه مطالعاتی) برای خودتون مشخص کنید و یک زمان همیشگی برای حفظ لغت زبان و ادبیات و عربی که پیشنهاد میکنم اون رو اخر شب قبل از خواب قرار بدید.

افزایش ساعت مطالعه: با گذشت زمان و تسلط بيشتر شما بر درسها حتما وقت اضافه خواهید اورد که باید اون رو مدیریت کنید و بهترین استفاده رو ازش ببرید . اما اگر میخواهید افزایش ساعت مطالعه ی بیشتری داشته باشید باید برنامه های جانبی خودتون رو به تدریج کاهش بدید ورزش کنید و تغذیه مناسب تری داشته باشید.اصلی ترین عامل تو افزایش ساعت مطالعه تدریجی بودن اون هست.یعنی نباید یکدفعه حجم عظیم مطالعاتی به ساعت مطالعاتون اضافه بشه. باید به صورت مقطعی باشه.مثلا بر فرض مثال هر 2-3 هفته یکبار 15 دقیقه به برنامه ی مطالعاتیتون اضافه کنید.

دوستان مهم ترین اصل برای موفقیت در کنکور "تلاش " است و بی اغراق باید بدونید که این میزان تلاش کنکوری هاست که رتبه ها را به بوجود میاره نه استعداد و نه استعداد!!!!!.ببینین استعداد از باب استفعال میاد که این باب برای طلب و درخواست استفاده میشه پس بنابراین استعداد داشتن در علم یعنی علم را بطلب و درخواست کن!  امروزه که سطح کتاب ها و مؤسسات کنکور ومدارس واقعا خوب شده،دیگه قرار نیست کسی صرفا با امکانات،رتبه برتر کنکور بشه.اثبات حرفم هم تک رقمی های  روستایی و شهرستانی هستند که میبینین و تعداشون کم هم نیست! کلا شما یک اصل رو برای کل زندگیتون در نظر داشته باشین.اونم این که بی تلاش هیچ موفقیتی به دست نمیاد و اصولا هرگاه خودتون دیدید تلاشتون کم بوده به هیچ وجه انتظار موفقیت نداشته باشین بی رودربایستی!! حالا تلاش رو معنی میکنیم.تلاش یعنی : حرکتی منسجم به سوی هدف! شاه کلید موفقیت که متشکل است از: اراده –سماجت – تعهد

حالا تو جامعه اماری که تلاش رتبه رو تعیین میکنه "رقابت " به وجود میاد.هم اکنون که دارین این مقاله رو میخونین خیلی ها هستند که دارن درس میخونن و علم طلب میکنن ( استعداد! یادتون هست که ؟ )البته نگران نباشین چون مطالبی که اینجا یاد میگیرین خیلی مفیده و جبرانش میکنه.

بعله! همه میدونن که رقابت در کنکور های حالا و نزدیک حالا , با سبقت های میلیمتری همراه هست و خیلی هم شدید شده که یکی ازدلايلش هم افزایش اعتماد به نفس کنکوریاست که باعث شده افراد زیادی به رتبه های برتر فک کنن،حتی به رتبه یک! میتونین تصور کنین که چند صد نفر به یک شدن فکر میکنند؟؟ یه دلیل دیگه هم افزایش کیفیت کتاب هاي درسي و کمک آموزشي و ... هست.  این دلایل محرکی برای تلاش بیشتر شماست که سعی میکنیم تو مقالات براتون توضیح بدیم.

از حالا به بعد نفس اضافه هم جایز نیست و باید از همین حالا سعی کنین تلاشتونو هرچند برابر که میتونین بکنین و بدونين که جاده ی کنکور چندین باند داره و هر کی سرعت و تلاشش بیشتر باشه میتونه به راحتی سبقت بگیره و خودشو زودتر به خط پایان برسونه.پس یادتون باشه اینجا سبقت آزاد آزاد است!و شیوه های سبقت گرفتن رو هم ما اینجا بهتون آموزش میدیم.

 

اما یک محرک قوی تر از رقابت  انگیزه است که تعريفش میشه چیزی که با افزایش تلاش برای رسیدن به هدف شما رو بلند میکنه،بهتون سرعت میده و از همه مهمتر که هدف اصلی ما تو این بخشه،عامل سبقته. باید برای خودتون انگیزه ساز فراهم کنین مثل هدف مشخص, یادآوری رقابت, کسی که باعث انگیزتون بشه مثل پدرمادرتون(البته صرفا برای انگیزه باشه،یعنی علاقه و هدف رو خودتون تایین کنین)داشتن یه رفیق رقیب بهتر یا مساوی خود و هرچیز انگیزه ساز دیگه ای. داشتن یه رفیق رقیب بهتریا مساوی خود یعنی کسی که هم شرایط خودتون هست،اگه درسش بهتر باشه شمارو هم میکشه بالا و اگه هم تراز خودتونم باشه،خودتون رو باهم چک میکنین و اون جاهایی که دوستتون ازتون بهتر عمل کرده، باعث ایجاد انگیزه در شما میشه و تاثیر فوق العاده ای داره و باز هم شما رو در رسیدن به هدف اصلی ما تو این بخش یعنی افزایش رقابت و تلاش همراهی میکنه.. همچین کسی رو برای خودتون پیدا کنید و با داشتن یه رقابت سالم در کنار رفاقت هر دوتون ازش سود کامل رو ببرین.. اگه نتونستین همچین کسی رو پیدا کنین ما يه پيشنهاد خوب براتون داريم.خود شما

کي بهتر از خودتون برا رقابت؟؟!!!

رقابتي که هر نوع پيشرفت يا پسرفتي رو که داشته باشين بهتون نشون ميده.شما تو هر سطحي که باشين يه تعدادي از کنکوريا باهاتون برابرن که تعدادشون هم کم نيست.پس هر وقت از خودتون جلو زدين يعني از خيلي از کنکوريا هم جلو زدين.البته اين جا هم بايد دقت کنين که هرچي جلوتر رفتين دوباره دست خودتون رو بگيرين و بکشين بالا.اينجوري ميتونين يه رقابت سالم رو داشته باشين.

با وجود این رقابت میلیمری،کوچکترین نکات برای سبقت گرفتن از اهمیت زیادی برخوردار میشن مثلا تمرکز! مطالعه با تمرکز،یادگیری رو به اوج میرسونه. درنتیجه مطلب در عمق حافظه میمونه و فراموشی تا حداقل کاهش پیدا میکنه.خب حالا باهم راه های افزایش تمرکز رو یاد میگیریم.اولین و فوق العاده مهمترین راهکار برای افزایش تمرکز رفع موانع ذهنی هست.از هرچیزی که باعث میشه تمرکزتون بهم بخوره دوری کنین.به زبان ساده یعنی این که : گوشی تعطیل! کامپیوتر و متعلقات تعطیل! سریال و فیلم تعطیل! عشق و عاشقی تعطیل!  برای اینکه تمرکزتون  فوق العاده باشه باید ارامش داشته باشین.راه های مختلفی برای رسیدن به آرامش هست. یکی از مهمترین راه های کسب ارامش ارتباط با خداوند هست که این رابطه چیزی جز محبت (اکسیر ارامش) نیست..یک محبت دوطرفه بین خالق و مخلوق.این رابطه ي سرشار از انرژی مثبت،ارامش زیادی به همراه داره که  این یعنی تمرکز عالی که یادگیری فوقالعاده هنگام مطالعه را به همراه داره.اثبات این حرفم کلام مولا علی (ع) است که میفرمایند : با خدا باش و پادشاهی کن!

راه های دیگه کسب ارامش هم فضای عاری از تنش خانه و خانواده است که انشالله خانوادتون براتون محیا کنن یا خودتون با انتخاب محل های مناسب مثل کتابخانه ها برای خودتون ارامش فراهم کنین . خواب کافی هم برای تمرکزتون لازمه.خیلی از دوستان میگن که مثلا شبا فقط 2 2-3 ساعت میخواین و بقیشو درس میخونن.اینجوری ساعت مطالعشون رو بالا میبرن.ولی اگه خواب کافی نداشته باشین،تمرکز به شدت کم میشه و همون طوری که اول این پست گفتم تکرکز پایین باعث میشه بازده کارتون بیاد پایین و شاید ساعت مطالعتون بالا باشه ولی میزان مفید بودنش خیلی کم میشه.

 

 

Milad بازدید : 623 چهارشنبه 19 آذر 1393 زمان : 17:41 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط حسام در تاریخ 1393/9/21 و 21:01 دقیقه ارسال شده است

وای واقعا عالی ممنون
پاسخ : سلام
قابلی نداشت
میلاد

این نظر توسط سودا در تاریخ 1393/9/21 و 15:34 دقیقه ارسال شده است

عالیه دستتون درد نکنه شکلک
پاسخ : سلام
خواهش میشه
میلاد

این نظر توسط من به هر قیمتی به هدفم میرسم در تاریخ 1393/9/20 و 23:19 دقیقه ارسال شده است

سلام.خوبین؟
تا کی هستین؟
پاسخ : تو پست جدید که جواب دادم

این نظر توسط ati در تاریخ 1393/9/20 و 18:56 دقیقه ارسال شده است

سلااااااااااااااااام خوشحالم که با سایتتون اشنا شدم حرفاتون واقعا بهم انگیزه میده دوستتون دااااااااااااااااارمشکلکشکلکشکلکشکلکشکلک
پاسخ : سلام
ما هم خیلی خوشحالیم که به ما همراه شدین
خواهش میشه
میلاد


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
درباره ما
Profile Pic
سلام دوست من! به سایت خودت خوش اومدی! این سایت همون اکسیر کنکور قدیمی هست امیدوارم اینجا هم مثل گذشته و حتی بیشتر رضایت شما رو کسب کنیم و مطالبمون به دردتون بخوره برای کنکور96 هم هستیم! با انرژی تر از قبل و با برنامه ها و فعالیت های متفاوت! ان شاءالله که بتونیم مطالب خوبی رو براتون داشته باشیم و استفاده کنین از پست هامون. لطفا نظراتتتون رو به صورت خصوصی ارسال نکنین چون واقعا امکان جواب دادنشون نیست.بهتره سوالاتتون رو هم به صورت مختصر و مفید ارسال کنین تا هرچه زودتر بتونیم جواب بدیم شاد و موفق باشین و حسااابی تلاش کنین...
اطلاعات کاربری
نویسندگان
کدهای اختصاصی