close
تبلیغات در اینترنت
معارفه با کنکوری های"95"
loading...

اکسیر کنکور!!مشاوره کنکور96

درسته که بچه های سال سوم الان باید تمرکزشون بیشتر به امتحانات نهاییشون باشه.ولی  از اونجایی که نمیشه برای کنکور یه دفعه تغییر کرد بهتره راهکارهایی که تو این پست گفته میشه رو از همین حالا تمرین کنید تا کم کم عادت کنید و تو مدیریت زمان حرفه ای بشین. مديريت زمان آيا شما هم به اين فکر مي‌کنيد که کاش زمان بيشتري براي انجام کارهایتان داشتيد؟ آيا به اين فکر مي‌کنيد که کاش مي‌توانستيد وقت خود را به کارهاي مفيدتري اختصاص دهید؟ آيا شما هم با کمبود وقت شديد درگير هستيد؟ مديريت زمان عنوان مهارتي است که…

معارفه با کنکوری های"95"

درسته که بچه های سال سوم الان باید تمرکزشون بیشتر به امتحانات نهاییشون باشه.ولی  از اونجایی که نمیشه برای کنکور یه دفعه تغییر کرد بهتره راهکارهایی که تو این پست گفته میشه رو از همین حالا تمرین کنید تا کم کم عادت کنید و تو مدیریت زمان حرفه ای بشین.

مديريت زمان

آيا شما هم به اين فکر مي‌کنيد که کاش زمان بيشتري براي انجام کارهایتان داشتيد؟ آيا به اين فکر مي‌کنيد که کاش مي‌توانستيد وقت خود را به کارهاي مفيدتري اختصاص دهید؟ آيا شما هم با کمبود وقت شديد درگير هستيد؟

مديريت زمان عنوان مهارتي است که به شما کمک مي‌کند تمام کارهاي خود را سر وقت و به موقع انجام دهيد و هيچ گاه دچار کمبود زمان نشويد.اما به دست آوردن مهارت مديريت زمان که فکر مي‌کنم تک تک ما به شدت دنبال آن هستيم خيلي ساده نيست.

اگر با ديدن تيتر چشم‌هاي‌تان برق زد خوشحال باشيد.در ادامه 11 قانون طلايي مديريت زمان را که برگرفته از اين مقاله فوق‌العاده است با هم مرور خواهيم کرد.

 

يک/ باور داشته باشيد مديريت زمان يک افسانه است!

خوب اين خيلي عنوان خوبي براي اولين قانون يک مقاله درباره مديريت زمان نيست. اما شما که نمي‌خواهيد خود را گول بزنيد؟ براي شروع بايد باور داشته باشيد شما به هيچ عنوان نمي‌توانيد مديريت زمان داشته باشيد!

در واقع يک روز فقط و فقط 24 ساعت است و اين 24 ساعت هم خواه ناخواه مي‌گذرد. شما به جاي تلاش براي مديريت زمان، بايد «خودتان را مديريت کنيد» براي انجام به موقع کارها. اين راز بسيار مهم شما را وادار مي‌کند به شخصيت خودتان دقيق‌تر بشويد.

 

دو/برای مدیریت زمان به دنبال جاهايي بگرديد که زمان را تلف مي‌کنيد.

اولين قدم در مدیرت زمان اين است که به دنبال سارقين زمان بگرديد. ببينيد کجا وقت‌تان به صورت نادرست هدر ميرود و شما نمي‌توانيد از آن زمان‌ها استفاده مناسبي در جهت بهره‌وري ببريد.

خيلي وب‌گردي الکي مي‌کنيد؟ هميشه تلفن مي‌سوزانيد؟ به خداوندگار SMS تبديل شديد؟ براي وقت‌گذاري کارتون‌هايي مانند فوتباليست ها را هم نگاه مي‌کنيد؟ انتظار هم داريد وقت کم نياوريد؟

 

سه/ براي تلاش‌هايتان براي مديريت زمان هدف بگذاريد.

يادآوري مي‌کنم، توجه مديريت زمان روي تغيير رفتارهاي شماست و نه تغيير زمان .يکي از بهترين جاها براي شروع اين تغيير رفتار تلاش براي حذف جاهايي است که وقت شما الکي تلف مي‌شود.براي مثلا يک هفته سعي کنيد يک هدفي بگذاريد و حتما هم انجامش بدهيد. نگاه نکردن برنامه عمو پورنگ که سخت نيست! هدف مي‌تواند نزدن SMS براي يک هفته باشد.

 

چهار/ برنامه‌هاي مديريت زمان‌تان را اجرايي و گسترده کنيد.

اين شايد يک جورهايي با گام شماره سه از يک رده باشند. شما توانستيد يک هدف را براي يک مدت محدود تنظيم کنيد و به آن عمل کنيد.در اين گام شما بايد يک خورده به خودتان فشار بياوريد. نترسيد به ذخاير چربي شما آسيبي وارد نمي‌شود.

شما کم‌کم بايد اين زمان‌هاي محدود را افزايش بدهيد و در عين حال تعداد اهداف را هم زياد کنيد. براي مثال براي يک ماه نه SMS بزنيد. نه برنامه‌هاي وقت‌گير و بعضا وقت تلف‌کن تلوزيون را نگاه کنيد. نه وبگردي بيهوده کنيد و نه …

طبيعتا وقتي قدم سوم را با موفقيت برداشتيد با کمي تلاش اين قسمت را هم مي‌توانيد پشت سر بگذاريد. هر چند شايد خيلي ساده به نظر نرسد! 

پنج/ از ابزارهاي مديريت زمان استفاده کنيد.

خوب بديهي است که حتي يک برگ کاغذ هم مي‌تواند ابزار مديريت زمان باشد، اگر شما کارهاي‌تان را مرتب و منظم روي آن بنويسيد و تحليل کنيد.در حقيقت قسمت مهم کار هم همين جاست.

چه نرم افزارهاي بسيار پيشرفته و چه Outlook ساده همه مي‌توانند شما را در رسيدن به مقصودتان کمک کنند.مهم اين است که شما خودتان بتوانيد به نوبه خودتان کمک کنيد.با استفاده از ابزارهاي زيادي که وجود دارد زمان بندي روزانه خودتان را بنويسيد و کلاه‌تان را قاضي کنيد ببينيد کجاي کار را اشتباه کرديد و کجاها را هم درست رفتيد.پشت گوش نندازيد خيلي زود عيب و ايرادهاي کارتان را متوجه مي‌شويد.

 

شش/در برنامه ریزی مدیریت زمان  بي‌رحمانه اولويت‌ بندي کنيد.

ممکن است شما 10 تا کار داشته باشيد. آيا شما انساني هستيد که بتوانيد در يک لحظه هر 10 کار را انجام دهيد؟ اگر مي‌توانيد انسان نيستيد. فرشته‌اي چيزي هستيد احتمالا!

کارهاي‌تان را اولويت‌بندي کنيد. مسلما به کارهايي برمي‌خوريد که سريع‌تر بايد انجام شوند يا کارهايي که اگر عقب بيافتند ضرر بيشتري را به شما تحميل مي‌کنند. يادتان باشد اگر اشتباه اولويت‌بندي کنيد ضرر مي‌کنيد پس براي جلوگيري از آسيب‌هاي زماني هم که شده است بي‌رحم و خشن باشيد.

 

هفت/ «به ديگران محول کردن» را ياد بگيريد.

اين بيشتر براي بيزينس و مديريت تجاري کاربرد دارد اما مي‌شود به زندگي شخصي هم تعميمش داد.شما مدير شرکت هستيد و نه کسي که بخواهد همه فن حريفي خود را به رخ ديگران بکشد.سعي کنيد ياد بگيريد چطور بار کارها را ميان افرادي که سوپروايزر يا سرپرستشان هستيد تقسيم کنيد.Decide To Delegate يک منبع انگليسي خوب براي آشنايي با مباني تقسيم کار به اين سبک است.

 

هشت/ يک برنامه روزمره تنظيم کنيم.

در برنامه مدیریت زمان يک برنامه روزمره براي خودتان درست کنيد.براي مثال فکر کنيد صبح که بيدار شديد کار شماره يک را بکنيد ( مثلا ايميل چک کردن ) و سپس کار شما دو را بکنيد ( مثلا رفتن به بانک براي امور مالي ) و … در آخر هم يک برنامه جمع‌بندي داشته باشيد.

در مواقع پيدايش بحران‌هاي زماني اگر بتوانيد هر چه بيشتر به برنامه روزمره خود وفادار بمانيد، کمتر دچار مشکل مي‌شويد. حالا شما کم‌کم به يک مدير زمان موفق تبديل مي‌شويد.

 

نهم/ عادت بدهيد به قرار دادن زمان‌هاي محدودي در ميانه فعاليت‌ها

یکی از قانون های طلایی مدیرت زمان این است که خودتان را عادت بدهيد بين کارهايي که مي‌کنيد يک زمان محدود هم در نظر بگيريد براي يک سري کارهاي خاص. بگذاريد مثال بزنم.

شما نمي‌توانيد کل روز را به ايميل جواب دادن بگذرانيد. ولي مي‌توانيد بين فعاليت‌هاي‌تان زمان‌هاي کوتاه 15 دقيقه‌اي به پاسخ دادن به Email اختصاص بدهيد. همان 15 دقيقه هم بايد اصولي پاسخ داد و بي‌جهت ايميل چک کردن را کش نداد!

 

دهم/ مطمئن بشويد همه چيز مرتب و منظم است.

یکی دیگر از قانونهای طلایی مدیریت زمان نظم است.از کودکي هميشه به ما ياد داده‌اند که هر چيز را که بر مي‌داريد سر جاي خود بگذاريد يا همه چيز را در جاي مناسب خود قرار دهيد اما ما وقتي کمي مشغوليت پيدا مي‌کنيم ديگر اين دو اصل را فراموش مي‌کنيم.

براي مثال هميشه به دنبال فايل‌ها در کامپيوتر خود مي‌گرديم در حالي که اگر يک بار آنها را در کامپيوتر مرتب کرده بوديم و نظم بخشيده بوديم ديگر هر بار اين همه دچار اتلاف وقت نبوديم. همين را تعميم بدهيد به چيزهاي ديگر در محيط کار.نظم و ترتيب بزرگترين عامل در جلوگيري از سرقت وقت شما توسط خودتان است. به زيردستان خود ( مثلا به بچه‌ها وقتي مادر آنها هستيد يا کارگران وقتي سرکارگر هستيد ) ياد دهيد چگونه با نظم در بهينه‌سازي وقت کل سيستم ياري‌گر باشند.

 

يازدهم/وقت‌تان را طوري تنظيم کنيد که اسير انتظار نشويد.

شما مي‌توانيد به مطب دندان‌ پزشک تان برويد و منتظر بمانيد تا وقت ويزيت‌تان برسد. اما راستش را بخواهيد شما اصلا نيازي نداريد برويد آنجا و با انگشت‌هاي‌تان بازي کنيد يا مجلاتي بخوانيد که تاريخشان حداقل براي سال 85 است.

با موبايل يا  PDA يک ليست از کارهايي که بايد بکنيد درست کنيد. براي يک زن خانه‌دار اين مي‌تواند خريد مايحتاج، تلفن زدن به مادر مثلا، انجام کارهاي خانه، رفتن دنبال بچه‌ها يا کارهايي از اين دست باشد که بعضا بسيار وقت‌گير هم هست.

حالا خيلي راحت‌تر هستيد که طوري برنامه‌ريزي کنيد در صف يا انتظار نايستيد يا حداقل از قبل بتوانيد پيش‌بيني درستي از شرايط پيش رو داشته باشيد.تکنولوژي به کمک شما مي‌آيد.

ديگر شما هستيد که بايد تلاش کنيد اين 11 گام مدیرت زمان را به ترتيب در زندگي پياده کنيد و تاثيرات شگفت‌انگيز آن را در طولاني مدت ببينيد.

Negar بازدید : 486 یکشنبه 27 ارديبهشت 1394 زمان : 9:27 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط ژاندارک جوان در تاریخ 1394/5/2 و 22:31 دقیقه ارسال شده است

سلام...منم کنکور 94 رو دادم ولی سال بعدم میخوام دوباره کنکور بدم...مر30 که همراه ما هستین
پاسخ : سلام.خواهش میکنم.
خوش اومدین!منتظرتون هستیم!
نگار

این نظر توسط رها در تاریخ 1394/4/15 و 7:25 دقیقه ارسال شده است

سلام. منم کنکوریه 95 هستم، امتحانای نهاییمو افتضاح دادم ولی میخوام جبران کنم ینی

یه جورایی باید جبران کنم اونم با رتبه عالی تو کنکورشکلک

الان فقط انرژی و یه برنامه ریزی توپ نیاز دارم.

به قول توتو مرسی که با ما هستینشکلک
پاسخ : سلام.انشالله ک جبران میشه.حتما تلاش کن
خواهش میکنمشکلک
نگار

این نظر توسط الناز در تاریخ 1394/3/16 و 22:23 دقیقه ارسال شده است

منم 94یه پشت کنکوری 95ام تجربیم معدلمم داغونه ولی من میتونم خدا کمکم میکنه میدونم.تو مسابقه تراز میبینمتون
پاسخ : سلام الناز جان!
از کجا فهمیدی پشت کنکوری هستی؟؟
هنوز که کنکور برگزار نشده!!!
درهرصورت ما منتظرت هستیم.چه برای انتخاب رشته چ برای مسابقه تراز
نگار

این نظر توسط یه دختر در تاریخ 1394/3/16 و 12:12 دقیقه ارسال شده است

منم کنکوری 95 ام
امتحان نهایی هارو دارم یکی پس از دیگری خراب میدم تمام تلاشمو میکنم ولی نمره خوب نمیارم حتمن باید غلط داشته باشم واقعن موندنم چیکار کنم نامردا امسال سخت دادن خدایی همه مینالن میشه یه نظر سنجی بزارین ببینیم واسه همه سخته یا فقط واسه بچه های مدرسه ما سخته ؟
من تراز بچه ها رو دیدم تضیف روحیه شدم ترازم 5300 قلم چیشکلک(
همه میگن تابستون خوب بخونی میرسی نظر شمام همینه؟
من داروی تهران رو دوس دارم فقط
بنظرتون امارایه کانون درسته ؟
کی واسه ما پست میزارین؟
پاسخ : ترازت خیلی هم خوبه!کسی که از اول تراز بالا نمیاره!کم کم پیشرفت میکنی و اشکالات رو برطرف میکنی!
مهم اینه که تلاشتو میکنی!سعی کن بفهمی که مشکلت چیه و توی امتحانات بعدی تکرارش نکنی!اگه برای همه سخت باشه که مشکلی نیست..
بلی منم فکرمیکنم اگه تابستون رو عالی پیش بری میشه جبران کرد.
نمیدونم والا!من الان از امتحان میام. تا 12 تیرهم امتحان داریم.از اول تیر هم باید برای کنکور بخونم و اصن یه وعضیشکلک((
ان شالله تو اولین فرصت.دوستان هم انشالله فرصت کنن حتما پست میذارن براتون.
نگار

این نظر توسط پگاه در تاریخ 1394/3/6 و 23:57 دقیقه ارسال شده است

ااااااا سلام دیر اومدم
منم کنکوری 95 ام
ترازم خیلی نوسانی بود از 7300 تا 7900
پاسخ : سلاام پگاه جان.
اصلا دیر نیست.
خیلی عالیه!خوش اومدی!
نگار

این نظر توسط 95 در تاریخ 1394/3/2 و 21:06 دقیقه ارسال شده است

سلام نگارخانمشکلکشکلکشکلکشکلک
لطفا بگید من توتابستون واسه درس ریاضی ک واقعا توش ضعیفم
واسه شروع از چه کتابی استفاده کنم؟ سبز کانون چطوره؟ میخام
توتابستون تمومش کنم؟ بعد کنکور لطفا هر چه زودتر مطالبی در مورد
روشهای برنامه ریزی بزارید.ممنون
پاسخ : سلام 95 جان!
من این کتاب رو که میگم نخوندم ولی به نظر کتاب خیلی خوبی میاد.
ریاضی جامع خیلی سبز.
مهروماه هم خیلی کتاب خوبیه.
اگه امکانش باشه و بتونی کلاس بری خیلی خوبه.
بچه ها اگه کسی درمورد سوالشون نظری داره حتما راهنماییشون کنه.
چشم حتما
نگار

این نظر توسط توتو در تاریخ 1394/3/1 و 2:01 دقیقه ارسال شده است

سلام.میشه ازتون خواهش کنم چت باکس رو تا کنکور ببندبد لطفا.آخه به جای این که نفع داششته باشه جدیدا فقط باعث آزار کنکوریا شده.البته هر جور خودتون صلاح میدونید
پاسخ : سلام توتو جان
بهتره به چت روم سر نزنید به نظر منم وقت گیره.
امکانش نیست.من دسترسی ندارم عزیزم باید به خود دکتر امین بگین.
نگار

این نظر توسط fatemeeeh hastam در تاریخ 1394/2/31 و 13:44 دقیقه ارسال شده است

سلام......لطفا بگید برای اندیشه و تحقیق از چه کتابی بخونیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟شکلک
پاسخ : سلام
کتاب های سبز گاج(کتاب محوری) خیلی خوبن
شاد و موفق باشین
امین

این نظر توسط نگران در تاریخ 1394/2/30 و 20:48 دقیقه ارسال شده است

سلام نگار جون خداقوت خوبید ؟؟پس چرا خبری ازتون نیست؟؟؟؟؟؟؟دلم تنگ شد
پاسخ : سلام.ممنون نگران جان
ببخشید من واقعا معذرت میخوام,خیلییی کار باید انجام بدم,اگه به کارام نرسم کم کم اعتماد به نفسمو از دست میدم.خیلی واسم دعا کنید.
باورکنید من خودم خیلی بیشتر دلم تنگ میشهشکلک
ان شالله از این به بعد زود زود میام
نگار

این نظر توسط میخک سرخ در تاریخ 1394/2/30 و 14:54 دقیقه ارسال شده است

سلام نگار جون ،دلم گرفت وقتی پستتون رو خوندم ناراحت شدم .دانشگاه رفتن
هرچی خوب باشه با اکسیر بودن هم خیلی خوبه توی این فضا ی دوستانه بودن ،
روزی چند بار به اکسیر سر زدن و مطلب جدید خوندن و ...همش خیلی خوب بود
من اگه ان شاالله دانشگاه هم قبول شدم به اکسیر بازم میام میگم نگارجون میشه بیایم دانشگاه
ببینیمتون ؟؟دلم می خواد بیا م از نزدیک ببینمتون به عشق همین دارم درس می خونمشکلکشکلک
پاسخ : سلام میخک عزیز
خداروشکر!چقدر خوشحالم که از اکسیر راضی بودین!
حتما!باید بیای!منتظرمااا
چرا نمیشه؟!مررسی از لطفت میخک عزیزم
ان شالله بعد از کنکور که اومدی اکسیر با هم قرار میذاریم که بیای البته با شیرینی شکلک
نگار


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
درباره ما
Profile Pic
سلام دوست من! به سایت خودت خوش اومدی! این سایت همون اکسیر کنکور قدیمی هست امیدوارم اینجا هم مثل گذشته و حتی بیشتر رضایت شما رو کسب کنیم و مطالبمون به دردتون بخوره برای کنکور96 هم هستیم! با انرژی تر از قبل و با برنامه ها و فعالیت های متفاوت! ان شاءالله که بتونیم مطالب خوبی رو براتون داشته باشیم و استفاده کنین از پست هامون. لطفا نظراتتتون رو به صورت خصوصی ارسال نکنین چون واقعا امکان جواب دادنشون نیست.بهتره سوالاتتون رو هم به صورت مختصر و مفید ارسال کنین تا هرچه زودتر بتونیم جواب بدیم شاد و موفق باشین و حسااابی تلاش کنین...
اطلاعات کاربری
نویسندگان
کدهای اختصاصی