close
تبلیغات در اینترنت
یه هدف خوب... یه شروع محکم... حفظ انگیزه تااااا آخر!!
loading...

اکسیر کنکور!!مشاوره کنکور96

هدف رو میشه مهم ترین بخش یه تلاش دونست! هر نوع تلاشی در هر کجا اتفاق بیفته مستقیما به هدف اون تلاش ربط پیدا میکنه! در زمینه درس خوندن و کنکور هم مثل بقیه زمینه ها این بخش خیلی مهمه و در واقع همه چیز ما هدف ماست! هدف چیزیه که در نهایت میخوایم بهش برسیم و تمام تلاش و زحمت هایی که در طول چند ماه میکشیم به خاطر دست یافتن به هدف هست!! پس واقعا عاقلانه هست که در مورد این بخش مهم درست عمل کنیم و سرسری و ساده ازش رد نشیم! هرسال با شروع تلاش برای کنکور از تیرماه تا روز کنکور یه سناریو تکراری اتفاق میفته:اول…

یه هدف خوب... یه شروع محکم... حفظ انگیزه تااااا آخر!!

هدف رو میشه مهم ترین بخش یه تلاش دونست! هر نوع تلاشی در هر کجا اتفاق بیفته مستقیما به هدف اون تلاش ربط پیدا میکنه!

در زمینه درس خوندن و کنکور هم مثل بقیه زمینه ها این بخش خیلی مهمه و در واقع همه چیز ما هدف ماست! هدف چیزیه که در نهایت میخوایم بهش برسیم و تمام تلاش و زحمت هایی که در طول چند ماه میکشیم به خاطر دست یافتن به هدف هست!!

پس واقعا عاقلانه هست که در مورد این بخش مهم درست عمل کنیم و سرسری و ساده ازش رد نشیم!

هرسال با شروع تلاش برای کنکور از تیرماه تا روز کنکور یه سناریو تکراری اتفاق میفته:اول کار همه داوطلبان کنکور با انگیزه و انرژی زیاد درس خوندن رو شروع میکنن،اما بعد از مدتی خیلیاشون خسته میشن،انگیزه شون کم میشه،ناامید میشن،استرس میگیرن و خیلی اتفاقات دیگه که همه اینها باعث میشه دست از تلاش بردارن و در نهایت موفق نشن!ریشه همه اینها برمیگرده به همین اول کار! به تعیین هدف!

پس با این توضیحات به اهمیت زیاد هدف پی بردیم.

خب حالا برسیم به خود هدف و اینکه چجوری تعیینش کنیم:

هرکدوم از ماها بسته به سلایق و روحیاتمون به رشته یا شغل خاصی علاقه مند هستیم.همین علاقه مهمترین معیاری هست که در تعیین هدف خواهیم داشت.به عبارتی هدف ما رشته یا شغلی هست که دوست داریم بهش برسیم.

بعد از علاقه به معیار بعدی میرسیم.طی چند سال تحصیل و تجربه امتحانات و آزمونهای مختلف همه ماها شناخت نسبی از استعدادها و توانایی هامون داریم.مثلا میدونیم که چقدر در زمینه مطالب حفظی توانمند هستیم و چقدر در زمینه مطالب حل کردنی و محاسباتی.یا طی آزمون های مختلف تراز کنونی مون رو فهمیدیم.با توجه به این تراز باید هدف معقولی رو انتخاب کنیم.من با تراز 4000 قلمچی نمیتونم یکباره هدفم رو کسب رتبه تک رقمی در کنکور بذارم.

علاوه بر این ها،طی اتفاقات مختلف زندگی مون توانایی های دیگه ای از خودمون رو هم شناختیم.شجاع بودن،صبور بودن،مدیر بودن و خیلی توانایی های دیگه که در هرکدوم از ماها به نسبت های مختلف وجود دارن.

برای تعیین هدف مون که قراره بعدا به مدت طولانی شغل ما باشه باید همه این توانایی هارو در نظر بگیریم.

به زبان ساده مثلا اگه من ترس از ارتفاع دارم یا از محیط کار معماران خوشم نمیاد نمیتونم معمار یا مهندس خوبی باشم.اگه خیلی احساساتی هستم نمیتونم وکیل یا قاضی خوبی باشم که مدام با اتفاقات ناگوار و ناراحت کننده سر و کار داره.

پس برای تعیین هدف با توجه به توانایی ها و استعدادمون باید تصمیم بگیریم.توجه نکردن به هرکدوم از این موارد میتونه بعدا مارو بی انگیزه کنه.

مثلا کسی که با تراز پایین یکباره هدفش رو قبولی توی دانشگاه تهران تعیین میکنه بعد از مدتی میبینه سیر پیشرفتش کنده و تراز مورد نیاز قبولی رو نمیتونه بدست بیاره در نتیجه کلا درس خوندن رو میذاره کنار و دیگه تلاشی نمیکنه!

یا حتی فردی که بی توجه به علایق و توانایی هاش،هدفش رو پزشکی انتخاب میکنه و حتی تلاش لازم رو میکنه و بهش میرسه اما بعدا با دیدن یه لکه خون فشارش میفته و یا طاقت دیدن کالبد شکافی رو نداره.چنین فردی توی شغل آینده اش موفق نخواهد شد.

پس هدفمون رو با توجه به این معیارها، آگاهانه و واقعی انتخاب کنیم.

بعد از تعیین هدف تازه کارمون شروع میشه! هدف تعیین شده رو باید ملکه ذهنمون کنیم و توی وجودمون باور رسیدن به اون رو ایجاد کنیم.

یعنی من اگه هدفم پزشکی اصفهان هست باید هر لحظه،صبح تا شب پزشکی اصفهان توی ذهنم باشه! و توی قلبم ایمان داشته باشم که من میتونم به این هدف برسم!

این دو عامل مهمترین چیزیه که تلاشمون رو تحت تاثیر قرار میده و بهمون انگیزه میده! همونطور که گفتم در زمان شروع تلاش همه کنکوریها باانرژی و با انگیزه هستن،چون انواع انگیزه ها و محرک های بیرونی وجود داره.اینکه همه شروع میکنن،اینکه همه اطرفایان تو ذهنشونه که فلانی کنکوریه،اینکه هرجایی تو خیابون و چهارراه میری پر شده از انواع تبلیغات آموزشگاه های کنکوری،اینکه توی تلویزیون مدام از کتابها و محصولات کنکوری تبلیغ میشه و.... همه اینها انگیزه های بیرونی هستن که فرد رو وادار به تلاش در زمان شروع کار میکنن،اما انگیزه های بیرونی موقتی هستن! برای همین هست که بعد از مدتی میبینیم فرد کنکوری دلسرد شده و کم کم انگیزه اش افت میکنه!

اما فردی که هدفش رو در آغاز کار انتخاب کرده و ایمان و باور قلبی بهش داره،اینها براش میشن انگیزه درونی و این انگیزه درونی تااااا خود کنکور بلکه بیشتر ادامه داره و زود تموم نمیشه!و تازه انگیزه های بیرونی دیگه هم کمکش میکنن و باعث میشن بیشتر تلاش کنه.یعنی این فرد با دو انگیزه تلاش میکنه!

برای ایجاد باور قلبی لازمه که همیشه و حداقل هر روز یکبار هدفمون رو به خودمون یادآوری کنیم.حتی بهتره اون هدف رو جایی بنویسیم و بذاریم جلو چشممون که همیشه برامون یادآوری بشه!

واقعا خیلی از کنکوریها وسط راه یادشون میره برای چی دارن تلاش میکنن! به چه دلیلی دارن این همه زحمت میکشن و هر روز صبح زود بیدار میشن و تاااا شب درس میخونن! یادآوری و به خاطر داشتن هدف کمک میکنه این اتفاق نیفته.

خب خسته نباشید.عرایض من توی این پست تموم شد.به طور خلاصه:

-هدف مهمترین بخش تلاش هست!

-برای شروع اول قدم تعیین هدف هست!

-برای تعیین هدف دو معیار علاقه و استعدادهامون خیلی اهمیت داره!

-بعد از تعیین هدف یادآوری و به خاطر داشتن هدف و ایجاد باور و ایمان قلبی رسیدن به هدف الزامیه!

ان شاءالله با این پست قدم اول رو برداریم و شروع کنیم به تلاش تا رسیدن به موفقیت در کنکور95

منتظر پستهای بعدی باشین.

شاد و موفق باشین
Amin بازدید : 807 دوشنبه 30 شهريور 1394 زمان : 0:52 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط زهرا خانوم در تاریخ 1394/8/7 و 21:58 دقیقه ارسال شده است

mar30
پاسخ : خواهش میکنم
شاد وموفق باشین
امین

این نظر توسط رضـــــــا در تاریخ 1394/7/13 و 20:36 دقیقه ارسال شده است

سلام وخداقوت
امین جان اون سوال رو یکی ازاساتیدگفته بودمثلا!بله گنگه!

اقامن یک مشکلی دارم که نمیدونم والاچکارکنم!نظرشماچیه؟
تابستون روخوندم،بدهم نبودم،شکـــر؛اماخب همونطورکه خوندم،سختی ها ورنج ها ومشکلاتی روتحمل کردم!
ازاول مهرتاالان خیلی میخونم.9تــا10ساعت میخونم بااینکه تا2.30مدرسه ام.یعنی درواقع خواب ندارم.2 الی 3ساعت میخوابم.والاخسته هم نمیشم و حالمم خوبه وبقول معروف روبه رشدم!
اما استادم گیرداده کمتربخون و12بخواب وگرنه آذربه بعدکم میاری ونمیکشی وازاین حرف ها،
راست میگن؟
ممنونم
یاحق////
پاسخ : سلام دوست عزیز
احسنت به انرژی و پشتکار شما.خیلی عالیه که تا الان به این صورت پیش اومدی رضا جان
استادتون حرف نادرستی نمیزنه.تلاش برای کنکور یک پروسه طولانی چند ماهه هست و انرژی ای که داریم رو باید بین این مدت تقسیم کنیم.اینکه اول کار خیلی زیاد انرژی بذاریم و بعدا خدای ناکرده انرژیمون تخلیه بشه خیلی ضرر میرسونه
خواب و استراحت هم برای کنکوری لازمه و حتما باید این نکته رو مدنظر داشته باشی.طوری تلاشت رو تنظیم کن که رفته رفته هرچی به کنکور نزدیک تر میشیم تلاشت بیشتر بشه و در ماههای آخر به اوج خودش برسه.
شاد و موفق باشی
امین

این نظر توسط مامان نی نی به بهارک در تاریخ 1394/7/10 و 18:54 دقیقه ارسال شده است

دختر خوب نصیحت هات خوب بود ، اما این چه حرفیه، چرا خودتو باختی ، کی گفته اون از تو برتر؟ این فکر رو از خودت دور کن، این حسرت دیگران رو خوردن رو از خودت دور کن، این خودمونیم که باعث می شیم دیگران چطور با ما رفتار کنند ، اعتماد به نفس داشته باش ، ازدواج کردن خودش یه موفقیت هست، مهم داشتن ارامش هست، خونه داری کسر شان واسه هیچ خانمی نیست ، هرکس که بشی به بالاترین درجه ها هم که برسی هنر خانه داری و شوهر داری و البته بچه داری بسیار مهم و جزیی از زندگی یک خانم هست، عزیزکم به خودت ایمان داشته باش و جلو هیچ کس سرشکسته نباش ، اگه روزی دوست داشتی درس بخونی واسه دل خودت ادامه بده ، هیچ وقت واسه رسیدن به ارزوها دیر نیست، ولی هیچوقت خودتو سرزنش نکن و با همه وجود از زندگی ات لذت ببر عزیزم ، شروع کن تو هم می تونی به بقیه آرزوهات برسیشکلکشکلکشکلک

این نظر توسط الی و ص در تاریخ 1394/7/10 و 17:24 دقیقه ارسال شده است

پشت کنکوری هستم!!
ولی انگار امسال یکی دیگه شدم!باخوندن زیست گذر زمانو حس نمیکنم!!
دوست دارم شما هم بگید که هدفم و تلاش هام درست و واقعین و البته برای اثباتش هم توی مسابقه ی ترازتون شرکت میکنمشکلک
پاسخ : چه خوب که از خوندن زیست لذت میبرین.ان شاءالله همین باعث میشه این درس جزو نقاط قوتتون بشه و کمکتون کنه تا ان شاءالله امسال به هدفتون برسین
منتظرتون هستیم
شاد و موفق باشین
امین

این نظر توسط مهین در تاریخ 1394/7/9 و 15:50 دقیقه ارسال شده است

سلام خسته نباشیدمن توحل مساله ضعیف هستم الان پشته کنکورموندم خیلی دارم تلاش میکنم تابتونم مسال ریاضی وفیزیک روحل کنم گاهی تستاروچندبارمیزنم تانکته اش فراموشم نشه امااینکارخیلی ازمن وقت میگیره دیگ چه کاریی انجام بدم تاسرعتم توخوندن ومشکلم توحل مساله برطرف بشه؟؟؟؟ممنون میشم راهنمایم کنیدتشکر
پاسخ : سلام
مرسی سلامت باشین
در مورد نحوه خوندن ریاضی و فیزیک پستهایی رو داریم که میتونین بهشون رجوع کنیم.به طور خلاصه برای این درسها تمرین و تکرار شرط تسلط هست و باید به اندازه کافی وقت بذارین تا مسلط بشین.
شاد و موفق باشین
امین

این نظر توسط پگاه در تاریخ 1394/7/4 و 23:10 دقیقه ارسال شده است

سلام خسته نباشین
خیلی عالی بودشکلک
پاسخ : سلام
مرسی
خوشحالم که راضی هستین
شاد و موفق باشین
امین

این نظر توسط بهناز در تاریخ 1394/7/4 و 22:49 دقیقه ارسال شده است

سلام
امیدوارم حالتون خوب باشهشکلک
میخواستم بپرسم ب نظرتون واسه زیست چ کتابی خوبه؟
خیلی سبز واسه هر سه پایه دارم..درسنامه هاش خوبه ولی تستاش خوب نیس
راستی کتاب"صفر تا صد" رو ندیدین؟کسی ازش تعریفی نکرده؟
پاسخ : سلام مرسی
به زودی پست جامعی در مورد معرفی منابع کنکور خواهیم داشت.علاوه بر خیلی سبز میتونین از نشر الگو هم استفاده کنین تا تست های چالش برانگیزتری رو تجربه کنین
متاسفانه خیر،بررسی نکردم.اگه دوستان میدونن بگن
شاد و موفق باشین
امین

این نظر توسط بهارک در تاریخ 1394/7/2 و 17:09 دقیقه ارسال شده است

سلام به همگی.........من این کامنت رو میذارم برای عبرت کنکوری های عزیز....تا انشالله حداقل شما با خوندن کامنت من اشتباه من رو مرتکب نشین و مثل من احساس تیره روزی نکینین......کنکور خیلی خیلی زیاد تو زندگی آیندتون تاثیر خواهد داشت.....با کنکور برای همیشه مسیر زندگیتون رو مشخص خواهین کرد...اینکه تا آخر عمر قراره چه جوری زندگی کنین....پس تا میتونین با توکل به خدا تلاش کنین تا مثل من تاسف نخورین....
این تنها یه قسمت از زندگی من هست که محکوم هستم تحملش کنم چون با تنبلیم و ضعفم در برابر مشکلات باعثش شدم....
میدونم اگه خودم میخواستم (مثل بعضی از کنکوری ها ی موفق از مناطق محروم) میتونستم قبول بشم ولی به خاطر مشکلات فراوان و بیشتر به خاطر ضعف و تنبلی خودم نتوستم قبول بشم و زندگی غم باری دارم و حسرتی تو دلم هست که من رو روز به روز فرسوده تر میکنه......در هر صورت نتونستم از یه رشته خوب قبول بشم و تن به ازدواج دادم.....با کسی ازدواج کردم که خواهرش تونست با پشتکار و تلاش و البته شانس موفق بشه....
دیروز خواهرشوهرم روز اول مهر با افتخار رفت دانشگاه...و من روز اول مهر به جای اینکه برم دنبال تحصیل رفتم خونه مادرشوهرم.....دیروز من مجبور بودم ظرف های صبحونه خانم دکتر رو بشورم چون اون دکتره و به وقتش درس خونده و موفق شده و من چون تنبلی کردم از اون پایین ترم.... و تازه مجبور شدم به گلایه خواهرشورهم درباره ی اینکه چرا صبح بدرقه اش نکردن گوش بدم.....دیروز خواهرشوهرم وقتی خودکار تو دستش داشت جزوه مینوشت من مجبور بودم جارو دستم بگیرم و خونه مادرشوهرم رو تمیز کنم چون اون دکتره و من یه دختر خونه دار.....دیروز خواهر شوهرم وقتی با افتخار و خنده میگفت که چقدر تحویلش میگیرن چون پزشکه من مجبور بودم گردن کج کنم و چایی بریزم و تعارف کنم......دیروز خواهرشوهرم بعد از برگشتن از دانشگاه رفت خوابید ولی من با اینکه خسته بودم مجبور بودم بشینم و مهمون داری کنم ...چون اون پزشکه و هر رفتاری که ازش سر بزنه قابل درکه ولی کوچکترین اشتباه برای من یعنی سرزنش و تحقیر و گلایه......دیروز خواهرشوهرم میخندید و من اشک میریختم .....اونقدر که داشت جونم در میاومد....دیروز مجبور بودم کنایه خانم پزشک رو به جون بخرم و جلوش لال باشم.....دیشب بعد یه روز جون کردن شاهد این بودم که چقدر به خواهرشوهرم احترام میکنن ولی من رو جای آدم حساب نمیکنن و من تنها و گریان و خسته باید سرم رو بندازم پایین و ساکت بمونم.....این است عاقبت من..... امیدوارم متنبه بشید .....الان حسرت میخورم.....کاش منم عاقل بودم و حسابی میخوندم ....شما اشتباه من رو مرتکب نشین و تا میتونین بخونین...مخصوصا دختر خانمهای گل که حتی تو ازذواجتون هم تاثیر بسیار مهمی داره.....من الان یه خانم خونه دارم که باید با همه چی بسازم و حتی اعتراض نکنم چون اگه حرفی بزنم زن بدی میشم و از همه بدتر باید شاهد زندگی خواهرشوهرم باشم که پر از موفقیت و شادی و افتخار هست.....من باید حسرت چیزهایی رو بخورم و آرزو داشته باشم که برای خواهرشوهرم حتی ارزش فکر کردن رو نداره.....خواهر شورهم الان داره زندگیش رو میسازه و من به جز گریه جاره ای ندارم.....اینا رو گفتم تا شاید شماها بخونین و به جای اینکه چند سال بعد تو جایگاه یه انسان ضعیف و پایین باشین انشالله تو جایگاه یک خانم و یا آقای دکتر باشین تا بتونین طعم یه زندگی واقعی رو حس کنین..... برای منم دعا کنین.....

این نظر توسط الی و ص در تاریخ 1394/7/1 و 16:34 دقیقه ارسال شده است

سلام خسته نباشید
من هدفمو پزشکی انتخاب کردم و واقعا هم دارم تلاش میکنم و اینده شغلیشم خیلی دوست دارم..اما وقتی به این فکر میکنم که تو درس های محاسباتی قوی تر از حفظی ها هستم و تقریبا همیشه پایین ترین نمرم زیستم بوده شک میکنم که هدفم درسته یانه!!!؟
پاسخ : سلام
ممنون سلامت باشین
الان در چه پایه ای در حال تحصیل هستین؟
حتما به این استعدادتون توی زمینه های محاسباتی توجه کنین و در نظرش بگیرین
شاد و موفق باشین
امین

این نظر توسط کوثر در تاریخ 1394/6/31 و 23:35 دقیقه ارسال شده است

سلام دکتر امین ممنون که ما رو همراهی میکنی.انشالله یه روزی خبر قبولیمون رو بهتون بدیم و حسابی خوشحالتون کنیم/میدونم که شما هم مشغله هایی دارین و ممکنه وقت نکنید زود زود پست بذارین ولی ما رو هم درک کنید که کلی استرس داریمو ذهنامون پر از دغدغه دانشگاه خوب رفتنه /بازم ممنون
پاسخ : سلام
خواهش میکنم
دقیقا این اتفاق آرزوی قلبی ماست.ان شاءالله این اتفاق توی کنکور95 میفته
بله دقیقا همینطوره و برای همین سعی میکنیم تا جایی که وقتمون اجازه بده پست بذاریم و فعالیت کنیم
ان شاءالله که راضی باشین
شاد و موفق باشین
امین


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
درباره ما
Profile Pic
سلام دوست من! به سایت خودت خوش اومدی! این سایت همون اکسیر کنکور قدیمی هست امیدوارم اینجا هم مثل گذشته و حتی بیشتر رضایت شما رو کسب کنیم و مطالبمون به دردتون بخوره برای کنکور96 هم هستیم! با انرژی تر از قبل و با برنامه ها و فعالیت های متفاوت! ان شاءالله که بتونیم مطالب خوبی رو براتون داشته باشیم و استفاده کنین از پست هامون. لطفا نظراتتتون رو به صورت خصوصی ارسال نکنین چون واقعا امکان جواب دادنشون نیست.بهتره سوالاتتون رو هم به صورت مختصر و مفید ارسال کنین تا هرچه زودتر بتونیم جواب بدیم شاد و موفق باشین و حسااابی تلاش کنین...
اطلاعات کاربری
نویسندگان
کدهای اختصاصی